Zbiornik Racibórz Dolny przecieka? Wody Polskie uspokajają
We Wrocławiu od rana obraduje sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska i ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.
Na początku spotkaniu szef rządu powiedział, że bardzo zależy mu na "możliwie wiarygodnej precyzyjnej informacji o sytuacji na zbiorniku raciborskim", w związku z informacjami o awarii hydrologicznej. – A jeśli jest przesadzona, to chciałbym, żebyśmy to wyraźnie usłyszeli – podkreślił.
Tusk: Są sprzeczne komunikaty ws. bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla Wrocławia
– Mamy do czynienia ze sprzecznymi w tej chwili komunikatami ze strony instytutu meteorologii i hydrologów, tutaj jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla Wrocławia – zaznaczył Tusk.
Obecna na posiedzeniu sztabu prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska potwierdziła, że minionej nocy był przeciek w Raciborzu Dolnym, ale służby i wojsko uporały się z tym problemem.
Interwencja służb na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny
W komunikacie zamieszczonym przez Wody Polskie czytamy, że "w czasie nocnego dozoru pracy zbiornika Racibórz Dolny pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach stwierdzili konieczność interwencji służb, związaną ze zlokalizowaniem wysięku w przedpolu zbiornika".
"Bezzwłocznie wezwano służby na miejsce, które podjęły działania mające na celu umocnienie w miejsca wysięku. Trwa, rozpoczęte w nocy zabezpieczanie przez pracowników PGW WP i służby miejsca wysięku. Sytuacja nie zagraża pracy mechanizmów wlotowych i upustowych. Jednocześnie dokonano kolejnego przeglądu całego zbiornika i weryfikacji jego pracy. Nie stwierdzono innych nieprawidłowości" – napisano.
Wody Polskie: Sytuację traktujemy poważnie
Spółka zarządzająca kompleksem przekazała za pośrednictwem portalu X, że "sytuacja nie zagraża pracy mechanizmów wlotowych i upustowych zbiornika, ale traktujemy ją poważnie".
Do godziny 5 rano we wtorek zbiornik przyjął ok. 144 mln metrów sześcienny wody co stanowi 78 proc. jego pojemności.
Kompleks przeciwpowodziowy Racibórz Dolny zlokalizowany jest w województwie śląskim na terenie dwóch powiatów – raciborskiego i wodzisławskiego. Zbiornik ma powierzchnię ponad 26 km kwadratowych i pojemność 185 mln metrów sześciennych.